Etapy produkcji wina to kilka bardzo istotnych kroków, które składają się na uzyskanie najlepszej jakości win.
Jej pierwszym etapem są zbiory czyli czas kiedy winogrona osiągną pożądaną przez winiarza dojrzałość i nadają się do dalszej obróbki. Następnie zebrane winogrona poddaje się sortowaniu aby wyeliminować owoce zepsute lub nadgniłe. Jagody winogron zostają oddzielone od szypułek i miażdżone aby ułatwić ich tłoczenie. Rozgniecione winogrona nazywamy moszczem na który składa się sok, miąższ, skórki i pestki.
Następnie ma miejsce siarkowanie które chroni przed bakteriami, utlenianiem i niekontrolowaną fermentacją.
W przypadku win czerwonych następnym etapem jest proces fermentacji, winiarz sam decyduje czy nastąpi on za pomocą drożdży hodowlanych czy tych naturalnie występujących w skórkach winogron, natomiast sama fermentacja to proces w którym dzięki drożdżom dokonuje się zamiana cukru w alkohol i dwutlenek węgla a ponadto powstaje wiele innych związków wpływających istotnie na smak i aromat. Podczas fermentacji, która na ogół trwa od 4 do 7 dni, należy pilnować aby temperatura nie przekroczyła 33 C, optymalna to 23-28 C.
Na tym etapie producent może zdecydować o szaptalizacji (czyli dosładzaniu wina w celu uzyskania większej zawartości alkoholu) lub dokwaszaniu jeśli owocom brak odpowiedniej kwasowości. W tym samym czasie dokonuje się również ważny podczas produkcji win czerwonych proces maceracji podczas którego moszcz ma kontakt ze skórkami winogron i uzyskuje barwę, aromaty i taniczność.. Po fermentacji i maceracji, obciąga się wino z samoistnie wydzielonej cieczy, a resztę moszczu tłoczy się.
W większości win czerwonych dochodzi następnie do fermentacji malolaktycznej kiedy bakterie przekształcają kwas jabłkowy w kwas mlekowy, dzięki czemu wino łagodnieje, zwiększa się jego pH, co sprawia, że zmniejsza się kwasowość. Następnie wino dojrzewa aby złagodzić taniny i wzmóc aromaty. Jeżeli proces ten odbywa się w dębowych beczkach wino ulega delikatnemu dotlenieniu dzięki porowatości drewna i zyskuje aromaty korzenne i waniliowe. Natomiast jeżeli trafia do stalowych kadzi, gdzie nie ma kontaktu z tlenem, wino zachowuje świeżość i owocowy bukiet. Ostatnimi etapami jest klarowanie wina, filtracja i butelkowanie.
Po zabutelkowaniu wiele dobrych win trafia do piwnic. Leżakowanie powoduje, że wina zyskują na jakości, więc winiarze często decydują się na ten krok nawet jeżeli regulacja regionu tego nie wymaga.