Wina włoskie
Filtry
- Strona:
- 1
- 2
- następna »
- Strona:
- 1
- 2
- następna »
Śródziemnomorskie klimaty, czyli włoskie wino
Włochy to dla wielu stolica dobrego wina - kraj ten jest największym na świecie producentem tego alkoholu i to już od czasów starożytnych, kiedy Italię nazywano "krainą wina" - Oentorią. Każdy region specjalizuje się w uprawie swojej rdzennej odmiany winorośli (łącznie na terenie tego śródziemnomorskiego kraju rośnie ponad 850 odmian, a 350 z nich jest "uznanych urzędowo"), dlatego style win włoskich różnią się pomiędzy poszczególnymi krainami. Z tego właśnie powodu podróż po smakach Italii to niezapomniana przygoda pełna niespodzianek!
Łącznie na mapie znajdziemy dwadzieścia regionów, z których pochodzą wina włoskie, ale wyróżniamy tylko cztery typy win:
- DOC/DOP - ściśle odpowiadają nazwom szerokości geograficznych, z których pochodzą, lub nazwie szczepu z tego regionu,
- DOCG - ponieważ spełniają bardziej wyśrubowane wymagania, mają tym samym lepszą jakość. Taki trunek rozpoznajemy po numerowanym ateście na szyjce butelki pod korkiem.
- IGT - musi być wyprodukowane w 85% procentach z winogron z obszarów, od których pochodzi nazwa wina.
- Wina stołowe ("vini da tavola") - na etykiecie brak nazwy szczepu czy rocznika, zazwyczaj jest to mieszanka różnych szczepów. Ale nie oznacza to gorszej jakości!
Dobre włoskie wina - nazwy, które warto zapamiętać
Poza szczepami, które omówimy za chwilę, warto znać jeszcze trzy pojęcia określające rodzaje alkoholu:
- Riserva - dość delikatne, które przed rozlaniem do butelek dojrzewa przynajmniej 2 lata.
- Superiore - posiada naturalnie wysoki stopień alkoholu, jest po prostu mocniejsze i bogatsze.
- Classico - produkowane z winogron pochodzących z tradycyjnych obszarów produkcji, które sięgają czasem starożytności!
Winiarska nomenklatura często zdobi dobre włoskie wina. Nazwy, z jakimi się spotkamy, to np.: "bianco" – białe, "rosato" – różowe, "rosso" – czerwone, "secco" – wytrawne, "amabile" – półsłodkie, "dolce" – słodkie, "frizzante" – lekko musujące.
Włoskie wino wytrawne czy włoskie wino musujące?
Najbardziej urodzajnymi rejonami pod względem uprawy winorośli jest Piemont i Toskania. Z Toskanii pochodzi sławne Sangiovese, z Piemontu Nebbiolo. Na Sycylii spotkamy się z Primitivo.
Najbardziej znane są zdecydowanie: chianti, czyli włoskie wino wytrawne, intensywnie czerwone, vin santo - deserowe, lekkie, oraz barolo, amarone, brunello.
Ogromną popularnością cieszy się również włoskie wino musujące prosecco - wytrawne lub półwytrawne. Bąbelki powstają tutaj w kadzi, a zachowane są dzięki przetłoczeniu trunku do butelek pod ciśnieniem. Dzięki temu są większe, niż przy tradycyjnym szampanie. Ponadto, metoda wytwarzania jest tańsza i napój ten jest bardziej przystępny.
Wina włoskie czerwone kupione przez sklep internetowy
Najczęściej wybieramy klasyczne, czerwone włoskie wino wytrawne lub półsłodkie. Wiele osób po prostu wchodzi do supermarketu i bierze to, co tam znajdzie. Tymczasem zakupy przez Internet w zasadzie gwarantują szeroki wybór i dostęp do rarytasów, o jakich nie śniło się "osiedlowym" smakoszom.
A jeśli dodamy do tego promocje oraz pomoc profesjonalnych sommelierów, to od razu wiemy, co się opłaca!